Party List: Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun)

The lists of candidates of the Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun) in the May 6 elections to the Republic of Armenia National Assembly of the 5th convocation:

Party list (full)

1. Vahan Hovhannisyan
2. Armen Rustamyan
3. Artashes Shahbazyan
4. Aghvan Vardanyan
5. Artsvik Minasyan
6. Karine Harutyunyan
7. Armen Babayan
8. Aramayis Grigoryan
9. Mikayel Manukyan
10.Karen Shakhmuradyan
11. Ruzanna Arakelyan
12. Ara Nranyan
13. Arsen Hambardzumyan
14. Gagik Gevorgyan
15. Vahram Tamazyan
16. Nune Petrosyan
17. Martun Matevosyan
18. Ishkhan Saghatelyan
19. Vardan Aleksanyan
20. Lilit Galstyan
21. Davit Yeritsyan
22. Nvard Manasyan
23. Zaven Mirzakhanyan
24. Manvel Hayrapetyan
25. Romik Manukyan
26. Artashes Nikoyan
27. Narine Galstyan
28. Artash Hunanyan
29. Suren Manukyan
30. Nelly Baghdasaryan
31. Karlen Gevorgyan
32. Hakob Matilyan
33. Arman Yeghiazaryan
34. Naira Ghazaryan
35. Artur Ghazaryan
36. Harutyun Melikyan
37. Armenuhi Kyureghyan
38. Artsruni Igityan
39. Armen Shahverdyan
40. Gevorg Margaryan
41. Nune Vardanyan
42. Garegin Sargsyan
43. Naira Mkrtchyan
44. Vardan Daveyan
45. Movses Manukyan
46. Gayane Nersisyan
47. Benik Hambardzumyan
48. Albert Sargsyan
49. Marine Sargsyan
50. Artak Vardanyan
51. Varazdat Navoyan
52. Margarita Khosteghyan
53. Spartak Asoyan
54. Gnel Sargsyan
55. HAsmik Zakaryan
56. Yenok Abrahamyan
57. Hovsep Simonyan
58. Esma Zargaryan
59. Razmik Mkhitaryan
60. Anahit Petrosyan
61. Andranik Ghazaryan
62. Murad Grigoryan
63. Amalya Aleksanyan
64. KAro Nasibyan
65. Aram Nazaryan
66. Hovhannes Tadevosyan
67. Gvidon Matinyan
68. Anahit Harutyunyan
69. Aram Babayan
70. Ida Hakobyan
71. Arshavir Gasparyan
72. Sona Piruzyan
73. Gurgen Vardanyan
74. Yeva Soghoyan
75. Vachagan Hovhannisyan
76. Mkrtich Danielyan
77. Naira Aloyan
78. Garnik Nalbandyan
79. Romik Avanesyan
80. Nektar Hovhannisyan
81. Romik Hambardzumyan
82. Mayranush Barsumyan
83. Eduard Aslanyan
84. Susanna Poghosyan
85. Levon Gabrielyan

List of candidates in single-member electoral districts

Electoral district N8 - Artur Yeghiazaryan
Electoral district N12 - Karlen Grigoryan
Electoral district N15 - Gurgen Shahinyan
Electoral district N17 - Manvel Hayrapetyan
Electoral district N18 - Arayik Hayrapetyan
Electoral district N22 - Artashes Nikoyan
Electoral district N30 - Zohrab Torosyan
Electoral district N37 - Gagik Gevorgyan